Pain de mie complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iglesias Huevas De Merluza (Similarity score: 10.59)
- Eden Gourmet Houmous Gourmet (Similarity score: 11.48)
- Mon Repas Végétal Escalope Panée Blé (Similarity score: 12.89)
- Asda White Pittas (Similarity score: 13.11)
- Käpt’n Tofu Käpt‘n Tofu Schatztruhe (Similarity score: 14.37)
- Pain 8 Grains Pain Biologique Au Levain (Similarity score: 15.08)
- Père Dodu Long Nuggets Au Poivre (Similarity score: 15.12)
- Morrisons Chicken Dippers (Similarity score: 15.40)
- La Belle Iloise Rillettes De Thon Au Poivre Vert (Similarity score: 15.60)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 18.96)
- Montey Atun En Aceite De Girasol (Similarity score: 21.58)
- Grand Jury Tarte Fromages (Similarity score: 22.53)
- Bakers Best Bakers Best Baked Soft Pretzels (Similarity score: 23.57)
- Karine & Jeff Ketchup (Similarity score: 23.58)
- Zaad Zaad Chicken Nuggets 1kgx10pc (Similarity score: 25.37)