Morrisons Morrisons mackerel fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975.0kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 19.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.9g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 22.155688622754493% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 260.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260.0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 11.81)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 11.81)
- Sainsburys,by Sainsbury's 2 Cheese And Ham Chicken Kievs (Similarity score: 14.75)
- Sardines (Similarity score: 19.35)
- La Pasta Inc La Pasta, Asiago Tortelloni (Similarity score: 19.55)
- Delsol Delsol, Cuttlefish (pieces) In Ink (Similarity score: 20.27)
- Cucina Tortelloni Pasta (Similarity score: 21.62)
- Cooper's Chicken Goujons (Similarity score: 23.36)
- Grilled Chicken & Prosciutto Ravioli, Grilled Chicken & Prosciutto (Similarity score: 23.95)
- Ja! Makrelenfilet (Similarity score: 24.18)
- Berida Berida Makrelenfilets In Eigenem Saft (Similarity score: 24.18)
- Cole's Pate Cole's Pate, Spicy Tuna Pate (Similarity score: 25.41)
- Jumbo Pannen Koeken (Similarity score: 25.65)
- Les Doris Sardines St Gilles Croix De Vie (Similarity score: 25.88)
- Ronde Des Mers, Marque Repère Rillettes De Sardine Citron Basilic (Similarity score: 26.10)