La Pasta Inc La Pasta, Asiago Tortelloni
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 8.42g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.42g |
| Saturated Fat | 0.53g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.152091254752854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.2% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 263mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina Tortelloni Pasta (Similarity score: 11.46)
- Jumbo Pannen Koeken (Similarity score: 12.84)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 14.27)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 14.27)
- Dip & Spread (Similarity score: 14.73)
- Sainsburys,by Sainsbury's 2 Cheese And Ham Chicken Kievs (Similarity score: 18.38)
- Grilled Chicken & Prosciutto Ravioli, Grilled Chicken & Prosciutto (Similarity score: 18.93)
- Portside Fish Sticks (Similarity score: 19.50)
- Morrisons Morrisons Mackerel Fillets (Similarity score: 19.55)
- Delhaize Nuggets De Poisson (Similarity score: 22.38)
- Sardines (Similarity score: 24.37)
- Crunchy Breaded Fish Fillets (Similarity score: 24.44)
- Cole's Pate Cole's Pate, Spicy Tuna Pate (Similarity score: 25.61)
- Tesco Finest Salmon, Spinach And Lemon Fishcakes (Similarity score: 26.13)
- Thiriet Poêléé Cuisinéê À La Sarladaise (Similarity score: 26.20)
Ingredients List
- Durum Wheat Flour
- Asiago
- Ricotta
- Water
- Whole Egg
- Bread Crumbs
- Salt
- Black Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)