Motta, Nestlé Gelato fiordilatte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 68.6046511627907% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.6% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Grande De Xanceda Helado De Yogur Y Arándanos Sabor Silvestre Ecológico (Similarity score: 6.53)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 7.93)
- Glace Au Chocolat (Similarity score: 10.31)
- Adélie Chocolat Crème Glacée (Similarity score: 10.33)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 10.56)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 11.28)
- Picard Creme Glacé Vanille (Similarity score: 11.29)
- Ben & Jerry's Chocolate Cherry Garcia (Similarity score: 11.47)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 12.32)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.32)
- Miko Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 12.87)
- Crème Glacée (Similarity score: 12.87)
- Promocash,en Cuisine Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 13.23)
- Altiflore Make Your Own Mayflower (Similarity score: 13.38)
- Auchan Bavarois Framboises (Similarity score: 13.39)