Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059.0kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.0g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.89473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 11.0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella (Similarity score: 2.15)
- Brazzale Moravia A S Mozzarella Fresca Ciliegine (Similarity score: 15.60)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 20.05)
- Kroger Kroger, All Natural Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 27.04)
- Crown Prince Brisling Sardines In Spring Water (Similarity score: 27.69)
- Steak & Ale Pie (Similarity score: 28.37)
- Van Den Casteele La Bûche Périgourdine (Similarity score: 28.54)
- John West Smoked Oysters (Similarity score: 28.91)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 29.26)
- Colomba Ravioli À La Brousse (Similarity score: 29.26)
- Ravioli Au Bracciu Colomba (Similarity score: 29.26)
- Milotschka Molkenkäse Fromage Frais (Similarity score: 30.86)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla No Sugar Added Low Fat Ice Cream In A No Sugar Added Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating And Topped With Peanuts And Cone Pieces, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 31.66)
- Kirkland, Kirkland Signature Oeufs Biologique (Similarity score: 31.68)