John West Smoked oysters
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60.86956521739131% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.9% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 115.99999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kirkland, Kirkland Signature Oeufs Biologique (Similarity score: 20.48)
- Kroger Kroger, All Natural Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 24.94)
- Carrefour Brioche Nanterre (Similarity score: 25.30)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 26.47)
- Van Den Casteele La Bûche Périgourdine (Similarity score: 27.35)
- Steak & Ale Pie (Similarity score: 27.68)
- Bon App', Carrefour Flan Pâtissier (Similarity score: 28.08)
- Fresh Foods Llc Apple Pie (Similarity score: 28.68)
- Fresh Foods Llc Apple Pie (Similarity score: 28.70)
- Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 28.91)
- Mozzarella (Similarity score: 28.91)
- Mozzarella (Similarity score: 29.05)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Al Radicchio (Similarity score: 29.23)
- Raspberry Jelly Filled Donuts (Similarity score: 29.43)
- Donuts Fondant (Similarity score: 29.58)
Ingredients List
- Oyster
- Sunflower Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)