Mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 10 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Castelli,delizia Campana Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 19.24)
- Les Croisés,marque Repère Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 19.24)
- Ahold Carbonara Sauce (Similarity score: 20.90)
- Stracchino Crescenza (Similarity score: 21.66)
- Coop Feuilletés De Filet De Saumon (Similarity score: 22.59)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.99)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.00)
- Bufflardenne Mozzarella (Similarity score: 25.66)
- Gerard & Dominique Seafoods Smoked Halibut Mousse (Similarity score: 25.89)
- Nuovo Pasta Tortellini (Similarity score: 28.05)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 29.03)
- Caseificio Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 29.81)
- Zeta Mozzarela Di Bufala Campana (Similarity score: 29.81)
- La Contadina Mozzarella Di Bufala Campagna (25% Mg) (Similarity score: 29.81)
- Picard 4 Pains Burger (Similarity score: 29.85)