My/mo salted caramel mochi cashew cream frozen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0.77519379844961 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.78 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.937984496124g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.94g |
| Saturated Fat | 0.77519379844961g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615277% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 120.15503875969199mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.2mg |
| Sugars | 31.395348837209g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fischer & Wieser Mustard Sauce (Similarity score: 19.05)
- Crêperie Artisanale De L'astarac 6 Petites Crêpes Sucrées Biologiques (Similarity score: 20.58)
- Biobleud 6 Petites Crêpes De Froment (Similarity score: 30.77)
- Pediasure Pediasure Chocolate (Similarity score: 32.86)
- Whipped Topping (Similarity score: 33.67)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 33.67)
- Fat Free Whipped Topping (Similarity score: 33.67)
- Hello Family Zitronen Cake (Similarity score: 35.38)
- Vixen Kitchen Vixen Kitchen, Paleo Vegan Gelato, Chai & I (Similarity score: 35.58)
- Friendly Ice Cream Corp Light Ice Cream (Similarity score: 36.69)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Brownie Chunks And Peanut Butter Fudge Swirl Reduced Fat Ice Cream, Peanut Butter Brownie (Similarity score: 39.58)
- Robert Rothschild Farm Streusel Muffin Mix (Similarity score: 41.23)
- Strawberry Shortcake Flavored Center In Vanilla Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces, Strawberry Shortcake (Similarity score: 42.32)
- Red Bull Red Bull Tropical (Similarity score: 42.99)
- Vahiné Crayon Pâtissier Goût Caramel (Similarity score: 44.08)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Sweet Rice Flour
- Corn Syrup
- Corn Starch
- E150a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)