Nash Finch Company Premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 246mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 246mg |
| Sugars | 26.15g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Glacée Au Lait Frais Chataigne (Similarity score: 11.46)
- Breyers, Unilever Breyers, Gelato Indulgences, Gelato, Salted Caramel Truffle (Similarity score: 18.06)
- Salted Caramel Premium Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 18.46)
- Salted Caramel Flavored Premium Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 18.46)
- Sea Salt Caramel Flavored Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel, Sea Salt Caramel (Similarity score: 19.79)
- Spartan Low Fat Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.21)
- Real Ice Cream (Similarity score: 23.72)
- It's Your Churn Salted Caramel Premium Ice Cream With A Caramel Swirl (Similarity score: 25.20)
- Dessert Dip (Similarity score: 26.72)
- Pie (Similarity score: 26.99)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Vanilla Brown Sugar (Similarity score: 28.10)
- Cheesecake Dip For Fruit & Snacks (Similarity score: 30.21)
- Apple Pie, Apple (Similarity score: 30.83)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 30.98)
- Boni Crêpes (Similarity score: 31.22)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Caramel Swirl
- Caramel Flavouring
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)