Dessert dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98800239952009% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 14 |
| Sodium | 233mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 233mg |
| Sugars | 16.67g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake Dip For Fruit & Snacks (Similarity score: 11.22)
- Karoun Dairies Inc Yogurt Spread, Strawberry (Similarity score: 15.03)
- Real Ice Cream (Similarity score: 18.45)
- Tres Leches Style Cupcake Topped With Sea Salted Caramel Icing, Sea Salted Caramel Icing (Similarity score: 21.11)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Tiramisu (Similarity score: 21.22)
- Mediterranean Style Spicy Labne Kefir Cheese (Similarity score: 21.27)
- It's Your Churn Salted Caramel Premium Ice Cream With A Caramel Swirl (Similarity score: 21.33)
- Pie (Similarity score: 21.70)
- Smiths Sea Salt Caramel Pretzel Premium Ice Cream (Similarity score: 24.40)
- Alpen Fest Alpen Fest Pimiento (Similarity score: 24.41)
- Crème Glacée Au Lait Frais Chataigne (Similarity score: 26.08)
- Queso Fresco De Oveja (Similarity score: 26.45)
- Br Baskin Robbins Cotton Candy Flavored Ice Cream (Similarity score: 26.50)
- Nash Finch Company Premium Ice Cream (Similarity score: 26.72)
- Hp Hood Llc Bailey's, Coffee Creamer, Vanilla Brown Sugar (Similarity score: 27.10)
Ingredients List
- Sour Cream
- Cream Cheese
- Sugar Strawberry Puree
- Strawberry Pieces
- Modified Corn Starch
- Natural Vanilla Flavor Water
- Salt
- E202
- E211
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)