Natural & Kosher Natural & kosher, fresh mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.43g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.43g |
| Saturated Fat | 12.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.32944470368642% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 12.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Antonio Mozzarella Factory Jersey Made, Fresh Cheese Log (Similarity score: 0.00)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana Aop (20% Mg) (Similarity score: 11.86)
- Palazzina,suprema,savencia Mozzarella Perline (Similarity score: 13.16)
- Cheese Sacchettini (Similarity score: 18.49)
- Mozzarella Du Bufala Campana (Similarity score: 22.23)
- Salty, Peanut Protein Ice Cream (Similarity score: 23.42)
- Frozen Power Yogurt Amarena (Similarity score: 26.73)
- Alnatura Frischkäse Natur (Similarity score: 26.78)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ovoline (Similarity score: 27.46)
- Whole Foods Market,whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ciliegine (Similarity score: 27.46)
- Whole Foods Market Fresh Mozzarella Medallions (Similarity score: 27.46)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Bocconcini (Similarity score: 27.46)
- Conad Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 27.98)
- Belfiore Cheese Belfiore Cheese, Burrata (Similarity score: 29.10)
- Reduced Fat Lacy Swiss Cheese Sliced (Similarity score: 29.82)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Vinegar
- Salt
- Kosher Enzymes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)