Cheese sacchettini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 14.78g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.78g |
| Saturated Fat | 5.22g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 4 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 0.87g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana Aop (20% Mg) (Similarity score: 16.99)
- Natural & Kosher Natural & Kosher, Fresh Mozzarella (Similarity score: 18.49)
- Antonio Mozzarella Factory Jersey Made, Fresh Cheese Log (Similarity score: 18.49)
- Palazzina,suprema,savencia Mozzarella Perline (Similarity score: 20.39)
- Mozzarella Du Bufala Campana (Similarity score: 23.15)
- Frozen Power Yogurt Amarena (Similarity score: 24.48)
- Zero Candies Zero Sugar Free Candies Caramel (Similarity score: 25.36)
- Alnatura Frischkäse Natur (Similarity score: 27.12)
- Whole Foods Market,whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ciliegine (Similarity score: 27.22)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ovoline (Similarity score: 27.22)
- Whole Foods Market Fresh Mozzarella Medallions (Similarity score: 27.22)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Bocconcini (Similarity score: 27.22)
- Horneaditos Pan Perro (Similarity score: 27.40)
- Salty, Peanut Protein Ice Cream (Similarity score: 27.45)
- Galette Des Rois Pomme (Similarity score: 29.98)
Ingredients List
- Pasta
- Milk
- Bacterial Culture
- Salt
- E330
- Parmesan
- Emmental
- Mozzarella
- Toasted Wheat Crumbs
- Wheat Flour
- Yeast
- Ferrous Sulfate
- Garlic
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Fortified Wheat Flour
- Egg
- Water
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)