Natural Mojo Berry boost
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.9g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 32.3943661971831% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.4% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 8.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Jury 4 Tranches De Colin D'alaska (Similarity score: 18.71)
- Monoprix,monoprix Gourmet Pain Aux Noix (Similarity score: 21.52)
- Tortiglioni 25 (Similarity score: 23.52)
- Labeyrie Tournedos De Magret De Canard Du Sud Ouest (Similarity score: 24.19)
- Comeztier Cafe (Similarity score: 27.63)
- Confiserie Firenze Mohnstreuselkuchen (Similarity score: 28.98)
- Terrine De Canard (Similarity score: 29.22)
- Nos Régions Ont Du Talent Tournedos De Magret Du Sud Ouest (Similarity score: 30.85)
- Streit's Streit's, Mediterranean Quinoa (Similarity score: 31.50)
- Panceta (Similarity score: 31.75)
- Panceta (Similarity score: 31.75)
- Migros Lasagne (Similarity score: 31.98)
- Moran Meat Company Fresh Ground Beef (Similarity score: 32.77)
- Clw Foods Ground Beef Patties (Similarity score: 32.77)
- Taco Seasoned Ground Beef, Taco (Similarity score: 32.88)