Tortiglioni 25
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix,monoprix Gourmet Pain Aux Noix (Similarity score: 8.63)
- Grand Jury 4 Tranches De Colin D'alaska (Similarity score: 21.80)
- Natural Mojo Berry Boost (Similarity score: 23.52)
- El Maragato Legumbres De León (Similarity score: 23.97)
- Catelli Spaghettini (Similarity score: 28.34)
- El Granero Integral Semillas De Canihua (Similarity score: 28.83)
- Garbanzo (Similarity score: 28.97)
- La Pasta Di Angelo,treo Anelli (Similarity score: 29.17)
- 2 Coeurs De Filet De Saumon (Similarity score: 29.26)
- Streit's Streit's, Mediterranean Quinoa (Similarity score: 29.42)
- Personal Pizza Crust (Similarity score: 29.45)
- Migros Lasagne (Similarity score: 32.46)
- Filetes De Caballa (Similarity score: 33.12)
- Orecchiette (Similarity score: 33.89)
- Harris Teeter Cashewmilk, Unsweetened (Similarity score: 35.95)