Naturally smoked oysters with red chili pepper
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 16.92g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.92g |
| Saturated Fat | 3.08g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 25.020308692120224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 231mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 231mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crown Prince Naturally Smoked Oysters Hand Packed In Pure Olive Oil (Similarity score: 0.00)
- Belma Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 9.62)
- Ham & Cheese Chicken Kievs (Similarity score: 15.06)
- Tradition Des Flandres,kalifrais Poulet Au Maroilles (Similarity score: 15.25)
- Titus,unicomex Sardines À L'huile D'olive Titus (Similarity score: 16.92)
- Huevas De Merluza En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.04)
- Trader Joe’s Mandarin Orange Chicken (Similarity score: 18.89)
- Everyday Essentials Yorkshire Pudding (Similarity score: 20.01)
- Kioene Tofu Al Basilico E Semi Di Girasolw (Similarity score: 21.43)
- Pesto Chicken With Roasted Tomatoes (Similarity score: 21.69)
- Père Dodu Tenders Panure Aux Corn Flakes (Similarity score: 21.85)
- Bonarea Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 22.19)
- Demi Jambonneau Moule Cuit (Similarity score: 23.29)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Panées Multigrains (Similarity score: 23.65)
- Aldi Pesto Pasta With Mozzarella (Similarity score: 26.02)
Ingredients List
- Oyster
- Pure Olive Oil
- Chili Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)