Pesto chicken with roasted tomatoes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 2.59g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.199530516431924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 0.74g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Cod Fish Fingers (Similarity score: 14.53)
- Everyday Essentials Yorkshire Pudding (Similarity score: 14.53)
- Sainsbury's Beetroot Quinoa And Kale Falafel (Similarity score: 14.83)
- Aldi Pesto Pasta With Mozzarella (Similarity score: 16.19)
- Pommes De Terre Sautees (Similarity score: 17.46)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Panées Multigrains (Similarity score: 18.15)
- Mccain Crispy French Fries (Similarity score: 18.70)
- Trader Joe’s Mandarin Orange Chicken (Similarity score: 19.86)
- Ham & Cheese Chicken Kievs (Similarity score: 19.92)
- Père Dodu Tenders Panure Aux Corn Flakes (Similarity score: 19.95)
- Vimto Eastman's Coleslaw (Similarity score: 20.37)
- Tesco Vegetable Samosas (Similarity score: 20.88)
- Crown Prince Naturally Smoked Oysters Hand Packed In Pure Olive Oil (Similarity score: 21.69)
- Naturally Smoked Oysters With Red Chili Pepper (Similarity score: 21.69)
- Kioene Tofu Al Basilico E Semi Di Girasolw (Similarity score: 22.59)
Ingredients List
- Cooked Cappellini Pasta
- Sweet Basil Creamy Dressing
- Chicken Breast Meat With Rib Meat
- Roasted Red Tomatoes
- Parmesan
- Baby Spinach
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)