Naturaplan Pavés de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.3% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saeby Makrelfilet (Similarity score: 12.62)
- Pizzicata Base Pizza “pizzicata” (Similarity score: 16.27)
- Hacendado Salvado Trigo Integral (Similarity score: 18.95)
- Froiz Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.36)
- Birkel Shipli (Similarity score: 20.09)
- Leclerc Pain Mais (Similarity score: 24.94)
- Sis Pois Du Cap (Similarity score: 26.22)
- Hacendado Hummus De Aguacate (Similarity score: 26.51)
- Bio Sonne Dulano Lyoner Mit Champignons (Similarity score: 26.54)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Con Sal (Similarity score: 27.78)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Aguasal (Similarity score: 27.78)
- John West Salmon Skin On (Similarity score: 27.92)
- Sancho España, Lidl Organic Soy (Similarity score: 31.49)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 31.55)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 31.55)
Ingredients List
- Salmon Fillet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)