John West Salmon Skin-On
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1040kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1040kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.556701030927837% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 37mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 37mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 13.04)
- Bonito Del Norte Bajo En Sal (Similarity score: 16.57)
- Sis Pois Du Cap (Similarity score: 19.12)
- Boneless Alpine King Salmon Portions (Similarity score: 21.05)
- Picard 4 Pavés De Saumon Atlantique Écosse Avec Peau (Similarity score: 21.68)
- Picard 2 Paves De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 22.45)
- Leclerc Pain Mais (Similarity score: 23.54)
- Froiz Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 24.50)
- Gold Go Chocolate Protein Bar (Similarity score: 25.14)
- Sancho España, Lidl Organic Soy (Similarity score: 27.20)
- Naturaplan Pavés De Saumon (Similarity score: 27.92)
- Filet De Saumon Atlantique (Similarity score: 28.18)
- Saeby Makrelfilet (Similarity score: 28.96)
- Pizzicata Base Pizza “pizzicata” (Similarity score: 29.65)
- Frite Classique (Similarity score: 30.56)