Neapolitan ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.64g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.62297496318116% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 210mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 210mg |
| Sugars | 24.69g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.22)
- Hafner Mille Feuilles (Similarity score: 13.13)
- Panettone Classico (Similarity score: 13.42)
- Our Family Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.50)
- Häagen Dazs Glaces Caramel (Similarity score: 13.56)
- 6 Mini Tropeziennes Nature (Similarity score: 14.38)
- Mini Tropézienne (Similarity score: 14.38)
- Mini Tropeziennes (Similarity score: 14.38)
- Leclerc Mini Tropezienne (Similarity score: 14.38)
- Casino Mini Tropezienne (Similarity score: 14.38)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.91)
- Purity Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cocoa Alkali Processed
- Strawberry
- Dextrose
- Heavy Cream
- Egg White
- Palm Oil
- Modified Starch
- Raising Agent
- Whey
- Cocoa Butter
- Sugar
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Palm Kernel Oil
- Coconut Oil
- Whole Milk
- Soya Lecithin
- Tapioca Starch
- Corn Syrup Solids
- Cream
- Sodium Caseinate
- E435
- Cellulose Gel
- High Fructose Corn Syrup
- E410
- Corn Flour
- Lactose
- E412
- Cocoa Paste
- Wheat Starch
- Wheat Flour
- E330
- E466
- E475
- E415
- Canola Oil
- E422
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E481
- To Preserve Freshness
- Condensed Skimmed Milk
- E211
- E339ii
- Algin
- E300
- Colored With Caramel Color
- E171
- E129
- Beetroot
- E160b
- E160ai
- Soya Oil
- Corn Syrup
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Contains Less Than 2% Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)