Our Family Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 26.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Safeway Inc Ice Cream Cake, Vanilla Ice Cream & White Cake (Similarity score: 9.76)
- Hafner Mille Feuilles (Similarity score: 10.56)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.60)
- Supervalu Inc Mint Chip Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.60)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.68)
- Neapolitan Ice Cream Cake (Similarity score: 13.50)
- Peppermint Ice Cream With Red And White Peppermint Candy Pieces Between Chocolate Wafers Sandwiches, Peppermint Candy (Similarity score: 14.24)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 14.94)
- Ice Cream Layer Cake (Similarity score: 14.99)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.66)
- Panettone Classico (Similarity score: 17.56)
- Private Selection Pie (Similarity score: 18.66)
- Häagen Dazs Glaces Caramel (Similarity score: 18.82)
- Kemps Llc Limited Edition Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.99)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.17)
Ingredients List
- Ice Cream
- E412
- E516
- E410
- Polysorbate
- 80 Carrageenan
- E102
- E133
- Chocolate Wafer
- Sugar
- E150a
- Sweet Cream Buttermilk
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- High Fructose
- Corn Syrup
- E500ii
- Modified Corn Starch
- Salt
- E471
- Chocolate Flavored Chips
- Soya Lecithin
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)