Neapolitan premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 6.74g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 17.98g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 7.45)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Kemps, Kemps Llc Old Fashioned Chocolate Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.36)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 10.52)
- La Belle Aude Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 10.70)
- Caramel & Chocolate Premium Ice Cream With Cookie Dough & Brownie Bits, Cookie Dough Clash (Similarity score: 11.03)
- Breyers, Unilever Breyers, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.85)
- Breyers, Unilever Breyers, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.85)
- Ice Cream (Similarity score: 12.32)
- Kemps, Kemps Llc Old Fashioned Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.32)
- Tin Roof Sundae Chocolate Fudge And Peanuts With Chocolate Flavored Coating In Vanilla Flavored Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 12.36)
- Cora Framboisier 8 Parts (Similarity score: 12.42)
- Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.44)
- Breyers, Unilever Breyers, Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 12.59)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla
- Artificial Flavouring
- Natural Flavouring
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Strawberry Puree
- Skimmed Milk
- Whey
- Cocoa
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)