Neapolitan vanilla, chocolate, & strawberry premium ice cream, neapolitan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 20.65g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Lemon Cheesecake Ice Cream Swirled With A Raspberry Ribbon, Lemon Raspberry Cheesecake (Similarity score: 3.54)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 7.14)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.15)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 7.44)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Gelatelli Helado Tres Chocolates (Similarity score: 8.38)
- Ice Cream Sundae Cupss (Similarity score: 8.46)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 8.53)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 8.66)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Cups (Similarity score: 8.93)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Cups (Similarity score: 8.93)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.13)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.13)
- Hannaford Bros Co Ice Cream Cups (Similarity score: 9.33)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 9.33)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E412
- E407
- E410
- E471
- Natural Flavouring
- E160b
- E129
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- Strawberry Puree
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)