Winn Dixie, Winn-Dixie Stores Inc. Ice cream, chocolate, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.33430515063169% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 20.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 4.14)
- Blue Bell Creameries L P The Great Divide (Similarity score: 5.36)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 5.58)
- Real Ice Cream (Similarity score: 6.39)
- Neapolitan Vanilla, Chocolate, & Strawberry Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 7.44)
- Gelatelli Helado Tres Chocolates (Similarity score: 7.64)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.71)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.26)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.26)
- Premium Lemon Cheesecake Ice Cream Swirled With A Raspberry Ribbon, Lemon Raspberry Cheesecake (Similarity score: 8.39)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 8.51)
- Bubble Gum With Candy Pieces Ice Cream (Similarity score: 8.66)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 8.80)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Magnum Gelato (Similarity score: 9.43)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E516
- E410
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Cocoa
- Corn Syrup
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)