Nestlé Bûche de Noël glacée façon Dame Blanche 8/10 parts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 868kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 868kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 80.21978021978022% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.2% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prestige Real Gelato (Similarity score: 9.58)
- Auchan Produit Surgele (Similarity score: 10.73)
- Somosierra Helado De Chocolate (Similarity score: 11.01)
- Siviero Maria, G7 Gelato Alla Vaniglia Del Madacascar (Similarity score: 11.52)
- Siviero Maria, G7 Vanilla Gelato (Similarity score: 11.52)
- G7 Vaniglia Del Madagascar (Similarity score: 11.52)
- G7 Vaniglia Del Madagascar (Similarity score: 11.52)
- G7 Gelato Lavorato A Mano (Similarity score: 11.52)
- G7 Glace Tiramisu (Similarity score: 11.81)
- Coop,g7 Affogato Al Croccantino (Similarity score: 12.56)
- Miko Rêve D'hiver (Similarity score: 12.67)
- G7 Gelato (Similarity score: 12.98)
- Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 13.25)
- Gaby's Farm Gaby's Farm, Gourmet Tropical Fruit Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Real Gelato (Similarity score: 14.16)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Palm Kernel Oil
- E1400
- Fat Reduced Cocoa
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Stabiliser
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Exhausted Vanilla Pod
- Water
- Natural Vanilla Flavouring
- Lactose
- Salt
- Colour
- Glucose Syrup
- Sugar
- Cream
- Lactose And Milk Proteins
- Chocolate Powder
- Coconut Oil
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)