Auchan Produit surgele
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 865kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 865kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 84.84848484848484% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.8% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Somosierra Helado De Chocolate (Similarity score: 8.75)
- G7 Gelato (Similarity score: 9.35)
- Nestlé Bûche De Noël Glacée Façon Dame Blanche 8 10 Parts (Similarity score: 10.73)
- Nestle Big Sandwich (Similarity score: 13.09)
- Sammontana Sorbettiera (Similarity score: 13.21)
- Carrefour Helado Pot Menta Chocolate (Similarity score: 13.58)
- Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 13.79)
- Eggnog Italian Gelato, Eggnog (Similarity score: 14.18)
- Real Gelato (Similarity score: 14.34)
- Ahold Ahold, Simply Enjoy, Gelato, Peppermint Kiss (Similarity score: 14.51)
- Authentic Italian Recipe Gelato, Bananas Foster (Similarity score: 15.03)
- Prestige Real Gelato (Similarity score: 15.05)
- Cora, Caora Café Liegeois (Similarity score: 15.35)
- G7 Gelato Lavorato A Mano (Similarity score: 15.42)
- G7 Vaniglia Del Madagascar (Similarity score: 15.42)