Nestlé Bûche de Noël L'Amandière, Vanille , Caramel & Amandes 9/10 parts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 911kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 911kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 73.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.6% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.07)
- Pistachio Gelato (Similarity score: 10.20)
- Carte D'or Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Chocolat 1 4l (Similarity score: 11.11)
- Gut & Günstig Vanille Eiscreme (Similarity score: 11.85)
- Miko,magnum Magnum Chocolat Blanc (x6) (Similarity score: 12.37)
- Gelatelli Glace Café (noblissima) 1litre (Similarity score: 12.47)
- Frikom Sandwich Stracciatella (Similarity score: 13.18)
- Pistachio Gelato, Pistachio (Similarity score: 13.74)
- Publix Green Wise Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.20)
- M Classic Glaçe Stracciatela (Similarity score: 14.22)
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 14.28)
- Miko,lusso,ola,magnum Magnum Classic (Similarity score: 14.31)
- Magnum Magnum 110ml Classic (Similarity score: 14.31)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 14.57)
- Hertog Hertog Slagroomijs (Similarity score: 14.59)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Emulsifier
- Stabiliser
- E412
- Carob Seed Flour
- E407a
- Cocoa Butter
- Milkfat
- Whole Milk Powder
- Water
- Natural Flavouring
- Natural Almond Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Lactose
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Almond
- E150
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)