Carte D'or Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Chocolat 1.4l
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 907kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 907kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 68% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Glace Café (noblissima) 1litre (Similarity score: 6.33)
- Rians Rians Onctueux Crème Au Marron (Similarity score: 7.01)
- Hertog Hertog Slagroomijs (Similarity score: 8.45)
- Jampi Buche Glacee Truffee Chocolat 700ml Noel (Similarity score: 8.70)
- M Classic Glaçe Stracciatela (Similarity score: 8.87)
- Carte D'or,unilever Café (Similarity score: 9.09)
- Eskiss,marque Repère Vrac Gourmand Façon Chocolat Liégeois (Similarity score: 9.18)
- Gut & Günstig Vanille Eiscreme (Similarity score: 10.13)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 10.14)
- Crème D'or Pink Grapefruit & Crème Fraîche (Similarity score: 10.14)
- Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.30)
- Miko,magnum Magnum Chocolat Blanc (x6) (Similarity score: 10.57)
- Nestlé Bûche De Noël L'amandière, Vanille , Caramel & Amandes 9 10 Parts (Similarity score: 11.11)
- Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate (Similarity score: 11.64)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 11.87)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Natural Mint Flavouring
- Sugar
- Fresh Cream
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Paste
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)