Nestlé Drumstick
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1016kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1016kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5714285714286g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 7.8571428571429g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.894736842103754% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 89.285714285712mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89.3mg |
| Sugars | 19.285714285714g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookies & Cream Cheesecake (Similarity score: 7.24)
- Turkey Hill Choco Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 8.08)
- Ice Cream (Similarity score: 8.28)
- Cowboys Cookie Crunch (Similarity score: 8.28)
- Ahold Real Premium Ice Cream (Similarity score: 8.53)
- Creamy Coconut Rum Flavored Premium Ice Cream With Sweet Pineapple Ribbons And Golden Brown Graham Cracker Swirls (Similarity score: 8.59)
- Strawberry Shortcake Gourmet Ice Cream (Similarity score: 10.44)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.45)
- Kemps Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Belle Tracks Ice Cream, Belle Tracks (Similarity score: 12.55)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 13.23)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Coconut Key Lime (Similarity score: 13.33)
- Cookies & Cream Incredible Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 13.42)
Ingredients List
- Modified Milk Ingredients
- Glucose
- Water
- Modified Palm Oil
- Cocoa
- Brown Sugar
- Soya Lecithin
- E471
- Salt
- E466
- E407
- Sugar
- Sodium Citrate
- E410
- E202
- E330
- Colour
- Flavourand Artificial Flavour
- Ingredients
- Sucre
- Substances Laitieres
- Arachides Grillées
- Milk Ingredients
- Farine De Ble
- Huiles De Copra
- De Palmeet De Soya
- Enrobage Chocolate
- Glucose
- Eau
- Huile De Palme Modifiee
- Cocoa
- Cassonade
- Lecithinede Soya
- Roasted Peanuts
- Monoet Diglycerides
- Sel
- Gomme De Cellulose
- Carraghenine
- Citrate De Sodium
- Gomme De Caroube
- Sorbate De Potassium
- Acide Citrique
- Colour
- Arome Et Arome Artificiel
- Wheat Flour
- Peut Contenir Des Noix
- Coconut
- Palm
- Soya Oil
- Chocolatey Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)