Nestlé Extrême Lucky Cupcake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.60869565217392% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.6% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 27.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Sugar Cookie Crumbles With Swirls Of Frosting And Sprinkles Mixed In A Sugar Cookie Ice Cream, Frosted Sugar Cookie (Similarity score: 8.76)
- 4 Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 9.67)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Tcho Double Dark Chocolate (Similarity score: 9.83)
- La Fermière Mousse Au Chocolat Sur Lit Au Caramel Beurre Salé (Similarity score: 10.67)
- El Corte Inglés Helado De Tarta De Queso Con Sirope De Fresa Y Galletas (Similarity score: 11.32)
- Hiper Dino Helado Tarta De Queso (Similarity score: 11.32)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.33)
- White Chocolate Raspberry Truffle Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 12.37)
- K Favourites Chocolate Brownie Premium Ice Cream (Similarity score: 12.39)
- Movenpick Double Crème De La Gruyère & Meringues Crème Glacée À La Double Crème De La Région De Gruyère (13%), Morceaux De Meringue Enrobés De Chocolat Blanc (5%) (Similarity score: 12.43)
- 2 Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 12.55)
- Pasquier 10x Tartelette Pomme Pasquier (Similarity score: 12.55)
- Tartelette Aux Pommes (Similarity score: 12.55)
- Sicilian Chocolate Cannoli Ice Cream, Sicilian Chocolate Cannoli (Similarity score: 13.07)