El Corte Inglés Helado de tarta de queso con sirope de fresa y galletas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hiper Dino Helado Tarta De Queso (Similarity score: 0.00)
- Coop,qualité & Prix Glace Caramel Avec Morceaux De Caramel (Similarity score: 8.33)
- Cadbury Marvellous Ice Creams: Jelly Popping Candy (Similarity score: 9.09)
- Real Premium Sugar Cookie Crumbles With Swirls Of Frosting And Sprinkles Mixed In A Sugar Cookie Ice Cream, Frosted Sugar Cookie (Similarity score: 9.18)
- Häagen Dazs Ice Cream, Lemon & Raspberry (Similarity score: 10.86)
- Nestlé Extrême Lucky Cupcake (Similarity score: 11.32)
- K Favourites Chocolate Brownie Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- 4 Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.46)
- La Fermière Mousse Au Chocolat Sur Lit Au Caramel Beurre Salé (Similarity score: 13.15)
- Nestlé Princesa Tarta De La Abuela (Similarity score: 13.73)
- Pols, Food Union Vanilla Ice Cream With Chocolate Biscuits In Sugar Waffle Cup (Similarity score: 13.86)
- La Sirena Helado De Menta Con Chocolate (Similarity score: 13.91)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.50)
- Adelie Adélie Cappucino (Similarity score: 14.51)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Tcho Double Dark Chocolate (Similarity score: 15.05)