Nestlé Frisco,Nestlé Extreme Cornet fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Vie Claire Confiture De Lait (Similarity score: 18.87)
- Creme Vinaigre Balsamique (Similarity score: 20.23)
- Great Value Great Value, Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 23.13)
- Great Value Syrup (Similarity score: 23.13)
- Hokushin Tachibanaya Co Ltd Hokushin, Fubuki Manju (wheat Cake) (Similarity score: 23.59)
- La Mère Poulard La Mã¨re Poulard Milk Jam Confiture De Lait 8 8oz (Similarity score: 25.38)
- Le Bois Jumel Confiture De Lait Nature (Similarity score: 25.38)
- Le Manoir Des Abeilles Confiture De Lait Au Miel (Similarity score: 25.38)
- Le Manoir Des Abeilles Confiture De Lait (Similarity score: 25.38)
- Confiture De Lait (Similarity score: 25.38)
- Le Roy René Griotte Et Crème De Calisson (Similarity score: 26.47)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 27.04)
- Food Club Orange Marmalade, Orange (Similarity score: 27.17)
- Blackburn's Preserves Jellys (Similarity score: 27.74)
- Valu Time Strawberry Preserves, Strawberry (Similarity score: 28.44)