Pergalé Milk chocolate hazelnut praline
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 14.000000000000002mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 14mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mars,mars Chocolat M &m's Mint M &m's À La Menthe Et Chocolat Noir (Similarity score: 14.69)
- L'angélys Crème Glacée Cognac Raisins (Similarity score: 15.56)
- Vemondo,lidl Dairy Free Ice Cream Peanut And Hazelnut (Similarity score: 15.91)
- Erhard Vacherin Framboise Passion (Similarity score: 16.45)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Raspberry Chip (Similarity score: 18.62)
- Crème Glacée Au Goût Café Liégeois (Similarity score: 19.20)
- Authentic Italian Style Meatballs (Similarity score: 19.67)
- Kit Kat Kit Kat (Similarity score: 20.56)
- Nestlé Kit Kat Chunky (Similarity score: 21.02)
- Marie Crumble Aux Pommes (Similarity score: 21.40)
- Alnatura Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 21.43)
- Tarte Au Pommes (Similarity score: 22.81)
- Cactus Crème Glacée Pistache (Similarity score: 23.07)
- Terre Adélice Sorbet Au Chocolat Noir (Similarity score: 23.17)
- Ice Cream (Similarity score: 23.35)