Nestlé Renutryl Booster saveur Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.3 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.676056338028168% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.7% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 6.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 6.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Renutryl Booster Café (Similarity score: 12.95)
- Nestlé Nestle Renutryl Booster Caramel 4 Bouteilles ? (Similarity score: 18.10)
- Renutryl Booster (Similarity score: 18.10)
- Crema Da Cucina (Similarity score: 22.83)
- Nestlé Health Énergie Clinutren Énergie (Similarity score: 24.45)
- Nestle Clinutren (Similarity score: 24.91)
- Kale Yeah! Salad Kit (Similarity score: 25.13)
- Abbott Two Cal (Similarity score: 25.22)
- Panera Bread Tangerine Honey Dressing (Similarity score: 25.38)
- Bagels (Similarity score: 26.15)
- Seazon Saumon, Gremolata Aux Canneberges Purée À Oseille (Similarity score: 26.19)
- D & C Brothers Co Former Boy, Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 26.67)
- Monster Mega Monster Energy (Similarity score: 27.40)
- Spicy Cous Cous (Similarity score: 27.72)
- Pesto Pasta Salad (Similarity score: 27.94)