Nestlé Nestle Renutryl Booster Caramel - 4 Bouteilles ?
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.9% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Renutryl Booster (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Renutryl Booster Café (Similarity score: 5.66)
- Nestlé Health Énergie Clinutren Énergie (Similarity score: 9.44)
- Nestlé Renutryl Booster Saveur Chocolat (Similarity score: 18.10)
- Renutryl Booster Saveur Vanille (Similarity score: 23.94)
- Crema Da Cucina (Similarity score: 25.11)
- Chilean Seabass (Similarity score: 26.96)
- Chilean Seabass (Similarity score: 26.96)
- Nestlé Health Science,nestlé Clinutren Ebergy Fibre Saveur Abricot (Similarity score: 27.72)
- Kale Yeah! Salad Kit (Similarity score: 28.83)
- Almond Dream Almond Dream, Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate (Similarity score: 29.05)
- The Hain Celestial Group Inc Frozen Dessert (Similarity score: 29.18)
- Enbio Ravioli Relleno De Setas (Similarity score: 30.29)
- Filets De Colin Panés Croustillants (Similarity score: 31.17)
- Panera Bread Tangerine Honey Dressing (Similarity score: 31.19)
Ingredients List
- Water
- Emulsifier
- Flavouring
- Acidity Regulator
- Vitamins
- E300
- Vitamin E
- E375
- Glucose Syrup
- E101
- Folic Acid
- Biotin
- Thickener
- Milk Proteins
- Sunflower Oil
- Colza Oil
- Sucrose
- Minerals
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)