Nestlé Tartaleta de manzana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.608695652173914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Clafoutis Aux Pommes Façon Tatin (Similarity score: 0.00)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 6.16)
- Koral,lody Jak Dawniej Lody Śmietankowe (Similarity score: 6.63)
- Ice Cream (Similarity score: 7.62)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Fireball (Similarity score: 7.95)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 8.40)
- Breyers, Unilever Breyers Chocolate Chip Cookie Dough Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 8.40)
- Party Cups Ice Cream (Similarity score: 9.38)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 9.49)
- Dia Helado De Turrón (Similarity score: 9.56)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Ciao Bella, Gelato, Brown Sugar Caramel (Similarity score: 9.98)
- Perry's Ice Cream Escapes Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Strawberry Graham Oatmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 10.98)
- Stroh's Mackinac Island Fudge (Similarity score: 11.31)
- Bluemarble Organic Ice Cream (Similarity score: 11.43)