Perry's Ice Cream Co. Inc. Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Fireball
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 5.92g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.22032288698956% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 26.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Helado De Turrón (Similarity score: 6.43)
- Breyers, Unilever Breyers Chocolate Chip Cookie Dough Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.22)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.22)
- Ice Cream (Similarity score: 7.42)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.51)
- Nestlé Tartaleta De Manzana (Similarity score: 7.95)
- Nestlé Clafoutis Aux Pommes Façon Tatin (Similarity score: 7.95)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 8.45)
- All Natural Trio'politan Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Koral,lody Jak Dawniej Lody Śmietankowe (Similarity score: 9.09)
- Perry's Ice Cream Escapes Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Party Cups Ice Cream (Similarity score: 10.82)
- Carrefour Helado De Turrón Con Trocitos De Almendra (Similarity score: 11.05)
- Jasmine Green Tea Organic Ice Cream (Similarity score: 11.12)
- Cherry Cordial Creamy Vanilla Flavored Ice Cream With Delicious Red Cherries And Chocolate Chips, Cherry Cordial (Similarity score: 11.18)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- E129
- Cream
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- Cinnamon Swirls
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Cinnamonettes
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)