Nestlé,La Laitière Glaces Vanille caramel Beurre Salé / Vanille Chocolat - Collection Craquante
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.54 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.54 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 8.21g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.1969696969697% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 26.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Archer Farms, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 6.54)
- Friendly's Sundae (Similarity score: 7.84)
- Häagen Dazs,general Mills Strawberry Cheesecake (Similarity score: 8.00)
- Bonpreu Gelat Sandvitx Nata (Similarity score: 8.64)
- Häagen Dazs Creations Strawberry Cheesecake (Similarity score: 8.82)
- L'artisan Givré Tropezienne (Similarity score: 8.93)
- Cookie Dough & Brownies Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 12.45)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.87)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.87)
- Religieuse Chocolat (Similarity score: 15.66)
- Prairie Farms Strawberry Shortcake Ice Cream (Similarity score: 15.73)
- Sweet Potato Eclair Ice Cream (Similarity score: 15.75)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.94)
Ingredients List
- Salted Butter
- Cocoa Butter
- Colour
- Emulsifier
- Stabiliser
- Milkfat
- Natural Flavouring
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Water
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Cocoa Paste
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Milkfat
- Fresh Cream
- Stabiliser
- Modified Starch
- Natural Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Salt
- Sugar
- Glucose Syrup
- Cocoa Paste
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- E150
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)