Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 7.89g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.52660677263302% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 26.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Ice Cream (Similarity score: 10.62)
- Friendly's Sundae (Similarity score: 12.85)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 13.01)
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 13.30)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 13.30)
- Georpa Eclair Saveur Vanille (Similarity score: 13.39)
- Millefeuille (Similarity score: 13.52)
- Häagen Dazs Creations Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.11)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 14.76)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.82)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.82)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 15.49)
- Real Ice Cream (Similarity score: 15.68)
- Mars Barres Glacées Caramel Beurre Salé (Similarity score: 16.55)
Ingredients List
- Milk
- Cookie
- Coconut Oil
- Skimmed Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Palm Kernel Oil
- Milkfat
- Soya Lecithin
- Cocoa
- Oil Of Peppermint
- Natural Flavouring
- Cream
- Salt
- Colour
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavouring
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cocoa
- Creme De Menthe Fudge Variegate
- Dark Chocolate Mint Cookie
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)