Nestlé,La Laitière Velours de Crème (Caramel)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 928kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 928kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé,la Laitière Velours De Crème (caramel) (Similarity score: 1.41)
- Carte D'or Glace Pistache (Similarity score: 7.96)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Cappuccino, Cappuccino (Similarity score: 8.75)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 9.20)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Vanilla Bean, Vanilla Bean (Similarity score: 9.81)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Vanilla Bean, Vanilla Bean (Similarity score: 9.81)
- La Laitière,nestlé Crème Dessert Craquante Saveur Vanille (Similarity score: 9.98)
- Bourbon Choco Brownie (Similarity score: 10.70)
- Dutchman's Chocolate (Similarity score: 10.98)
- Grandeur Nature Crème Brûlée (Similarity score: 11.16)
- Paradis Crème Glacée (Similarity score: 11.39)
- Spartan Spartan, Indulgent Creations A Premium Ice Cream, Michigan Blueberry (Similarity score: 11.46)
- Liq Amaretto Cookie Crunch (Similarity score: 11.62)
- Chocolate Marshmallow Swirl, Real Ice Cream (Similarity score: 12.24)
- Oatly Oat Ly! Vanilla Frozen Dessert (Similarity score: 12.25)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Colour
- Salt
- Cream
- Sugar
- Salted Butter Caramel
- Salt From Guerande
- Beef Gelatin
- Modified Corn Starch
- Emulsifier
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)