La Laitière,Nestlé Crème dessert Craquante Saveur Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.26530612244898% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spartan Spartan, Indulgent Creations A Premium Ice Cream, Michigan Blueberry (Similarity score: 6.55)
- Spartan Ice Cream (Similarity score: 8.20)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 9.10)
- Extrême,nestlé Le Mystère Parfum Crème Brûlée Cœur Caramel (Similarity score: 9.54)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 9.69)
- Nestlé,la Laitière Velours De Crème (caramel) (Similarity score: 9.88)
- Nestlé,la Laitière Velours De Crème (caramel) (Similarity score: 9.98)
- Spartan Premium Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 10.49)
- M&m's, M&ms Glaces M&m's (Similarity score: 11.17)
- Grandeur Nature Crème Brûlée (Similarity score: 11.23)
- Vanilla Bean Cream Dessert, Vanilla Bean (Similarity score: 11.28)
- Edeka Creme Brulee (Similarity score: 11.47)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Baked Alaska (Similarity score: 11.78)
- Spartan Est 1953 Ice Cream (Similarity score: 12.34)
Ingredients List
- Whole Milk
- Milk
- Sugar
- Cream
- Chocolate
- Modified Corn Starch
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- Flavouring
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)