On the Go Houmous & Falafel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 4.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Abricome Pasta Con Salsa De Tomate Y Queso (Similarity score: 14.74)
- Leader Price Filet De Cabillaud Pané (Similarity score: 16.02)
- Mercadona Focaccia De Calabaza Descatalogado (Similarity score: 16.34)
- Jean Stalaven Ma Salade Repas Veggie (Similarity score: 16.96)
- Elevation Brands Llc Lan's Kids, Trust Made Simple, Breaded Chicken Nuggets Meal (Similarity score: 17.63)
- Sweet Kale Chopped Salad Poppyseed Dressing (Similarity score: 18.38)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Pazifische Schollenfilets (Similarity score: 18.39)
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 18.78)
- Marks & Spencer Poulet Pané Epice (Similarity score: 19.31)
- Protein Punch (Similarity score: 19.41)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 19.97)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 19.97)
- Roasted Vegetable Pizza (Similarity score: 20.05)
- Trader Joe’s Mandarin Orange Chicken (Similarity score: 20.91)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 21.51)