Roasted Vegetable Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.699999809265g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.7g |
| Saturated Fat | 0.80000001192093g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.79310320021842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240.000009536744mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3.2999999523163g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 7.15)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 7.60)
- Cap Océan Filets De Colin D'alaska Msc Pané (Similarity score: 9.03)
- Jean Stalaven Ma Salade Repas Veggie (Similarity score: 10.29)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 11.63)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 11.63)
- Marks & Spencer Poulet Pané Epice (Similarity score: 13.20)
- Asda Wholegrain Safari Animal Chicken Shapes (Similarity score: 13.86)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Pazifische Schollenfilets (Similarity score: 14.07)
- Mercadona Focaccia De Calabaza Descatalogado (Similarity score: 14.58)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, Sesame Sprouted Grain Burger Buns (Similarity score: 15.60)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 16.09)
- Sweet Kale Chopped Salad Poppyseed Dressing (Similarity score: 16.44)
- Maïsano Ma Baguette Au Maïs (Similarity score: 18.29)
- Leclerc Pavé Maïs (Similarity score: 18.29)