Open Nature, Glencourt Inc. Dairy Creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 33.88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.9mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Natural Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Open Nature, Glencourt Inc Dairy Creamer (Similarity score: 0.00)
- Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Baileys The Original Irish Cream Coffee Creamer (Similarity score: 9.62)
- Peak Foods Llc Skinny Whipped Topping (Similarity score: 27.08)
- Motta, Nestlé Extreme Maxicono Variegato Amarena (Similarity score: 27.31)
- S'mores Dairy Free Frozen Dessert, S'mores (Similarity score: 27.66)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 29.81)
- Choco Berry Bar (Similarity score: 30.24)
- My Mochi Mochi Cashew Cream Frozen Dessert (Similarity score: 32.75)
- Leader Price, Leaderprice Creme Glacée Noix De Coco (Similarity score: 33.18)
- Adelie Adelie, Glace Panna Cotta Fruits Rouges, Le Bac De (Similarity score: 33.38)
- La Sirena Helado Cappuccino (Similarity score: 33.58)
- Frigo Comtessa (Similarity score: 34.08)
- Prima Zmrzlina, Bidfood Opava S R O Mrož Jahodový S Tvarohem (Similarity score: 34.48)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Heavy Cream
- Sugar
- Natural Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)