My/Mochi Mochi Cashew Cream Frozen Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 973kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 973kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3255813953488g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 4.6511627906977004g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 11.627906976744mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 11.6mg |
| Sugars | 30.232558139535g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- International Delight, Dean Foods Company Hazelnut Coffee Creamer Singles (Similarity score: 24.42)
- Prima Zmrzlina, Bidfood Opava S R O Mrož Jahodový S Tvarohem (Similarity score: 24.70)
- Jarrah Salted Caramel Hot Chocolate (Similarity score: 26.55)
- Hudsonville Birthday Cake Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 28.13)
- Confit De Vin Au Sauternes Pailleté D'or (Similarity score: 31.42)
- Open Nature, Glencourt Inc Dairy Creamer (Similarity score: 32.75)
- Coffee Creamer (Similarity score: 32.75)
- Open Nature, Glencourt Inc Dairy Creamer (Similarity score: 32.75)
- All Natural Coffee Creamer (Similarity score: 32.75)
- Andes Creme De Menthe Chocolate Mint Snap Bar (Similarity score: 32.94)
- Lidl,maribel Gelée De Mûres (Similarity score: 33.61)
- Baileys The Original Irish Cream Coffee Creamer (Similarity score: 34.80)
- Sammontana Amando Gelato Vaniglia E Pesca (Similarity score: 35.92)
- Yarden Bavarois (Similarity score: 36.90)
- Nestle Single Serve Portions French Vanilla (Similarity score: 37.16)
Ingredients List
- Cashew Milk
- E296
- Sugar
- Water
- Sweet Rice Flour
- Corn Syrup
- Corn Starch
- Beetroot Juice Concentrate
- E330
- Sugar
- Strawberry Puree
- Natural Strawberry Flavouring
- Natural Flavouring
- Stabiliser
- E330
- Sea Salt
- Beetroot Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)