Optima Superfruits Montmorency Cherry Juice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 20 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meia Duzia Crema De Chocolate Negro Con Fresa Y Chili (Similarity score: 24.49)
- Prosain Gelée Extra Myrtilles (Similarity score: 30.64)
- Enriched Soft White Bread With Palm Oil (Similarity score: 32.54)
- Patrimoine Gourmand Confiture Extra Chatâignes D'ardèche (Similarity score: 32.86)
- Asda Ginger Preserve (Similarity score: 32.88)
- Royal Marmelade Orange Amere (Similarity score: 32.97)
- Prosain Gelée Extra Groseilles (Similarity score: 35.19)
- La Vie Claire Gelée De Coings (Similarity score: 35.83)
- Luxardo Amarascata (Similarity score: 37.03)
- La Laitière,nestlé,maronsui's,clément Faugier Maronsui's (Similarity score: 37.21)
- Prosain Gelée Extra Coings (Similarity score: 37.85)
- Ben & Jerry's Chunky Monkey Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 38.44)
- Conad Sapori E Idee Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 38.69)
- Dormoy Gelée De Maracudja (Similarity score: 38.72)
- Bubbies Mochi (Similarity score: 39.88)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)