Oregano Ice Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.74g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.74g |
| Saturated Fat | 9.59g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 48.768mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48.8mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Helado Pot Tarta De Queso Con Fresa (Similarity score: 7.49)
- Maltesers Teasers Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.23)
- Mexican Chocolate Organic Ice Cream With Cinnamon, Mexican Chocolate (Similarity score: 9.55)
- Graeter's, Graeter's Inc French Pot Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Al Gelato Chicago Al Gelato Chicago, Gelato, Chocolate Chip (Similarity score: 10.80)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Chocolat Blanc Amande 6x110ml (Similarity score: 10.89)
- Ice Cream (Similarity score: 11.23)
- Snoqualmie Snoqualmie, Ice Cream, Mukilteo Mudd (Similarity score: 11.88)
- Conad I Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 11.97)
- Dark Chocolate Chips & Nibs (Similarity score: 11.99)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 12.14)
- Edeka Crème Brûlée (Similarity score: 12.15)
- Consilia Tartufo Nero (Similarity score: 12.32)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 12.45)
Ingredients List
- Milk
- Gmo Free Soy Lecithin
- E412
- E410
- E415
- Cream
- Cane Sugar
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Tapioca Syrup
- Palm Kernel Oil
- Tapioca Starch
- Natural Peppermint Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)