Maltesers Teasers Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 22.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum,miko Magnum Glace Bâtonnet Amande 8x110ml (Similarity score: 7.65)
- Magnum Almond (Similarity score: 7.65)
- Magnum Magnum Batonnet Glace Amande X3 330ml (Similarity score: 7.65)
- Thiriet Batonnets Vanille Gousse Bourbon (Similarity score: 8.67)
- Carte D’or,unilever Carte D'or Inspiration Buche Glacée Trois Chocolats 8 Parts 750ml (Similarity score: 9.09)
- Oregano Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Chocolat Blanc Amande 6x110ml (Similarity score: 9.24)
- Carrefour Helado Pot Tarta De Queso Con Fresa (Similarity score: 9.36)
- Picard Bûche 3 Chocolats (Similarity score: 9.45)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.76)
- Auchan Tarte Normande (Similarity score: 9.94)
- Miko,unilever,magnum Magnum Amande (Similarity score: 10.42)
- Mexican Chocolate Organic Ice Cream With Cinnamon, Mexican Chocolate (Similarity score: 10.45)
- Al Gelato Chicago Al Gelato Chicago, Gelato, Chocolate Chip (Similarity score: 10.87)
- Ice Cream (Similarity score: 11.07)