Oregon Ice Cream Chocolate chocolate chip ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1069kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1069kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98800239952009% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 15 |
| Sodium | 39.519999999999996mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 39.5mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Fruit Collection (Similarity score: 5.78)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 6.39)
- Baileys Coffe Delight (Similarity score: 8.38)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 8.56)
- Oregon Ice Cream Mint Chip Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 8.83)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 8.87)
- Graeter's, Graeter's Inc Strawberry Chocolate Chip Ice Cream, Strawberry Chocolate Chip (Similarity score: 11.13)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Oregon Ice Cream Organic Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 12.97)
- Sprinkled Mint Chip Ice Cream Bar, Mint Chip (Similarity score: 13.08)
- Rians La Crème Brûlée (Similarity score: 14.57)
- Haagen Dazs,gelato, Italian Style Frozen Dessert, Stracciatella , Stracciatella (Similarity score: 14.72)
- Glace Collection Gourmande (Similarity score: 14.80)
Ingredients List
- Milk
- Tapioca Starch
- Gmo Free Soy Lecithin
- E412
- E410
- E415
- Cream
- Cane Sugar
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Cocoa Processed With Alkali
- Tapioca Syrup
- Palm Kernel Oil
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)