Oregon Ice Cream Organic Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1069kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1069kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 7.78g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.87811634349031% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 45.16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 45.2mg |
| Sugars | 20.27g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Glace Cookies & Caramel (Similarity score: 8.19)
- Little Moons Belgian Chocolate & Hazelnut Mochi (Similarity score: 8.20)
- Graeter's, Graeter's Inc Strawberry Chocolate Chip Ice Cream, Strawberry Chocolate Chip (Similarity score: 8.51)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 10.60)
- Private Selection Private Selection, Ice Cream, Black Raspberry,dark Chocolate Chunks (Similarity score: 10.60)
- Lenôtre,labeyrie Désir Abricots Praliné (Similarity score: 10.63)
- Arcobaleno Yogurt (Similarity score: 10.73)
- Rocky Road Ice Cream With Almonds And Marshmallows (Similarity score: 10.74)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 11.54)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream (Similarity score: 12.38)
- Häagen Dazs Glaces Fruit Collection (Similarity score: 12.81)
- Oregon Ice Cream Chocolate Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- Hit Traders Creme Brulee (Similarity score: 13.09)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 13.15)
- Haagen Dazs,gelato, Italian Style Frozen Dessert, Stracciatella , Stracciatella (Similarity score: 14.32)
Ingredients List
- Milk
- Locust Bean Gum Xanthan Gum
- Cream
- Cane Sugar
- Chocolate Creme Cookies
- Tapioca Syrup
- Vanilla Extract
- Tapioca Starch
- E412
- Gmo Free Soy Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)