Oregon Ice Cream Llc Coffee chip ice cream, coffee chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.26735218508998% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 21.11g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 7.01)
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- Picard,snack Now Tiramisu Mascarpone Café (Similarity score: 10.37)
- Häagen Dazs Helado Crema De Fresa Con Trocitos De Fresa (Similarity score: 10.86)
- Ils Perle Icy Light Vanille (Similarity score: 12.52)
- Charlotte Artisanale Aux Framboises (Similarity score: 12.59)
- Charlotte À La Framboise (Similarity score: 12.59)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Stawberry And Cream (Similarity score: 12.65)
- Magnum,miko Magnum Glace Bâtonnet Amande 8x110ml (Similarity score: 12.96)
- Magnum Magnum Batonnet Glace Amande X3 330ml (Similarity score: 12.96)
- Magnum Almond (Similarity score: 12.96)
- Coop Tiramisù (Similarity score: 13.07)
- Nestlé Pirulo Gumgum (Similarity score: 13.83)
- Alden's Organic Midnight Cherry Chip With Real (Similarity score: 13.93)
- Carrefour Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 13.97)
Ingredients List
- Milk
- Soya Lecithin
- Locust
- Cream
- Cane Sugar
- Chocolate Pieces
- Tapioca Syrup
- Coffee Extract
- Tapioca Starch
- Coffee Beans
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)